Teie veebilehitseja on aegunud. Kiiremaks ja turvalisemaks lehe sirvimiseks laadige alla uus veebilehitseja siit.

Liitu uudiskirjaga
 ja ole kursis Eesti
  golfimaailmaga!

Liitu uudiskirjaga ja ole kursis Eesti golfimaailmaga!

Golfi Biomehaanika Meistriklass Rae Golfi Akadeemias!

03.02.2022
5 min lugemine

Mida teha Tallinnas jaanuarikuu lumetormi ajal? Muidugi korraldada golfiseminar!

Rae Golfi Akadeemia juht Peter korraldas Eesti golfitreeenritele nädalavahetuse Rootsi golfidoktori John Hellströmiga.

Jaanuari viimasel nädalal külastas Rae Golfi Akadeemiat John Hellström, kes viis läbi muljetavaldava Golfi Biomehaanika Meistriklassi, millest iga osaleja viis killukese tarkust või mitu endaga seminarilt kaasa. Kes John õigupoolest täpselt on? John on olnud PGA golfitreener üle 30 aasta ja teda on nimetatud ka PGA aasta treeneriks. Ta omab kõrgharidust liikumisteaduse ja spordipsühholoogia erialal ning ta on ka koolitatud spordiõpetaja. John omandas doktorikraadi Örebro ülikoolis sporditeaduste alal doktoritööga Golfi ekspertsooritus.

Olime nii õnnelikud, et John sai Rae Golfi tulekuks aega võtta ning meieni nii suures koguses uut kompetentsi tuua. Kogu nädalavahetus möödus lõbusas tempos, kus teooria oli segatud väga vajaliku praktikaga. Tema kirg teadustöö ja biomehaanilistel alustel põhineva juhendamise vastu oli nakkav. Ta on ka kindlasti oma ala tippspetsialist seletamaks numbrite ja faktide vahelisi seoseid. Läbi kergete harjutuste muutis ta seminari teemade mõistmise lihtsaks.

John andis meie treeneritele ja kõikidele seminarist osavõtjatele kaasa palju uusi nippe ning lähenemisviise. Meie noortetreener Mari kommenteeris, et oluline osa, et kliendist saaks tulevikus edukas golfar, on treenerina mõista tema treeningvälises elus toimuvat. On tõestatud, et näiteks äsja lahku läinud inimesel on kõige madalam performance rate, millega Mari soovib kindlasti noortegolfiga paralleeli tuua, kus ollakse väga emotsionaalsed. “Treenerina võime me teha tühja tööd, kui me neid muid eluolulisi faktoreid ei mõista”, lisas Mari.

John aitas meil mõista, kuidas vigastuste ohtu vähendada ja mida vältida. Tema viis minna detailidest tervikpildini, näha kogu mängijat ja kuidas juhendada erinevatest vaatenurkadest, andis kõigile edasiminekuks väga palju inspiratsiooni.

Väga arusaadavalt käsitleti ka paljusid sõnaühendeid nagu ROI, PEI, GIR ja D-plane. Kolm Rae Golfi tippmängijat said testida ka 3D-swing’i mõõtmise masinat ja iga kehaosa numbrilist analüüsi, mis koguti löögijärgselt aruandesse ja seejärel kuulata John selgitust. See kõik oli niivõrd muljetavaldav! Löögid sooritati raud 7-e ja driver’iga.

Klubi presidendi Janno jaoks oli koolitus heas mõttes nohiklikult matemaatiline ja mõtlema panev. “Oma-ala tipp spetsialist rääkis meile golfiswingist läbi numbrite. Ta pani meid mõtlema kastist väljapoole ja aitas meil läheneda teistest külgedest. Mina kui vabakuulaja ja kes ei ole huvitatud treeneri tööst, sain oma teadmistesse palju õpetlikku juurde. Õpitu aitab mul selgeks saada, millele edaspidi rohkem keskenduda ja millele rohkem rõhku panna treenimisel. Olen aru saanud, et John on sügisel tagasi tulemas ja kui ajaliselt kõik klapib siis liitun kindlasti treeninguga.”

Nädalavahetus andis kõigile sügavama arusaamise ja palju tööriistu, mida treenerina kasutada. Meie klubi naiste meistri, noortetreeneri ja Akadeemia koordinaatori Triin Marleeni jaoks polnud Johni koolitus lihtsalt tavaline loeng vaid midagi palju enamat. “Mind pani John mõistma, et treeneri töö pole lihtsalt kõigest jalga kõigutades harjutuste ütlemine, vaid tuleb ka aru saada treenitava füüsilisest ettevalmistusest, võimekusest ja valmisolekust.” Mängijana oli ka Triinul erakordne võimalus kogeda 3D meetodil enda swingi ja seejärel seda analüüsida läbi Johni selgituste. “See võimaldas näha täpsemalt kõiki kehapöördeid ja nurki, mis swingitehnikas olulised on.”

“Enesearendamine on osa elust. Ilma selleta seisaksime koha peal,” selgitab meie treener Cristofer. Tema arust panevad sellised nädalavahetused meid teisiti mõtlema või tuletavad meelde olulist, millele mõnikord unustame tähelepanu pöörata. “Nädalavahetus Johni ja kaasõppuritega oli super. Saime näha, kuulda ja natuke mõista tema protsessi ja töövõtteid. Usun, et igaüks sai koolitusest midagi endaga kaasa võtta,” Cristofer kommenteerib.

Rae Golf soovib, et kõik meie treenerid mõistaksid golfilöögi taga olevat dünaamikat ja kuidas aidata mängijatel – lapsest täiskasvanuni, algajast eliidini – teadusuuringutele ja biomehaanilistele alustele tuginedes ohutul viisil areneda. 

Loodame, et saame pärast suve taas Johni Eestisse kutsuda, et jätkata golfiteaduse uurimist ja seda, kuidas saaksime õpitut kasutada oma klubiliikmete treenimiseks.

Thanks for everything, John!

Tekst: Kaisa Pilnik
Fotod: Peter Holmberg